CZECH MEDIA
„Klidně brečte. Děláte mému tátovi radost,“ říká americká dokumentaristka Kirsten Johnson v neobvyklém rozhovoru o smrti a o tom, že překonat ji mohou jen lidská spojení.
Když poprvé viděla leták nabízející výlet na frontovou linii na Ukrajině, myslela, že jde o vtip. Pak litevsko-polská režisérka Vita Maria Drygasová odhalila luxusní odvětví cestovního ruchu. Válečný turismus. V dokumentu Danger Zone sleduje příběhy několika lidí, kteří tak tráví vysněnou dovolenou. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že ji film vyčerpal a znovu už by se do něj nepustila.
Cenu za přínos světové kinematografii získal na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava malajsijský tvůrce takzvaných chodeckých filmů Tsai Ming-liang. Hlavní postavou jeho snímků je pomalu kráčející mnich, který uprostřed chaosu, kolizí a turbulencí současného světa působí jako zenová umělecká instalace. Muž v oranžové kápi vytvořil shodou okolností významný kontrapunkt k hrdinům vítězných děl letošního ročníku, který ovládly angažované dokumenty o občanském aktivismu a snaze ovlivnit směřování společnosti.
Ruská ekonomika navenek stále odolává evropským sankcím i rostoucí inflaci. A Rusové proti válce na Ukrajině také zdánlivě nevystupují. To neznamená, že jsou se svou situací spokojení. Vědí ale, že pouhé vyslovení slova „válka“ je může dostat do vězení. Pro západní novináře je tak čím dál těžší přinášet autentické hlasy obyčejných Rusů kvůli drakonické kremelské propagandě. Za její zeď nahlíží další díl podcastu Na Východ! s šéfredaktorem serveru Voxpot Vojtěchem Boháčem.
Lidé na ubytovnách už ani nesní, že by měli něco lepšího. Systém z nich dělá neustále dlužníky a jejich problémy využívá třeba i k tomu, aby se podíleli na kriminálních aktivitách. To říká v aktuálním Bulletproof dokumentarista a vítěz letošního filmového festivalu Jihlava Tomáš Hlaváček.
Česká televize odvysílala dokument, který se věnuje problematice artwashingu v českých poměrech. Snímek měl letos na podzim premiéru na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Jeho autor Jiří Kratochvíl si jako „vykopávák“ zvolil protesty a happening skupiny umělců při otevření Kunsthalle na Klárově.
Další dva letošní české filmové debuty, filmy Od marca do mája a After Party, zamířily do kin. Jak těžké je v Česku dospět k prvnímu snímku, proč tolik českých tvůrců debutuje až po čtyřicítce a proč někdy i zakázka může být dar? Přečtěte si zkušenosti českých režisérů.
Cenu publika a Cenu za originální přístup získal na letošním festivalu dokumentů v Jihlavě časosběrný dokument Dajori, který se na osudu jedné romské rodiny snaží postihnout obecnější témata, jako je pěstounská péče, krize bydlení nebo život Romů ve vyloučených lokalitách.
Do kin vstupuje subtilní dokumentární film Dajori, který se stal senzací na letošním ročníku dokumentárních filmů v Jihlavě. Vypráví příběh romské ženy Marie Hučkové z Varnsdorfu, jejímž životním posláním je pomoc potřebným. Spolu se svým manželem Enricem se ujímají dětí, na něž jejich matky nestačí. Jak rodina žije? Co ji k pomoci dětem vede? A jak vypadá bezpodmínečná láska? O tom je reportáž Lukáše Houdka z Varnsdorfu, kde proběhla slavnostní premiéra filmu.
O nedostupnosti bydlení a hledání naděje v beznaději s autorem filmu Dům bez východu oceněném na festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Jak snadno může soudný člověk podlehnout charismatickému vůdci? Co se odehrává uvnitř nových náboženských společností? A proč kvůli manipulaci a fanatickému okouzlení mohou nakonec umírat nejen dospělí, ale i děti? Na tyto otázky hledali začátkem listopadu odpovědi hosté veřejné debaty Českého rozhlasu Plus na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Poslechněte si záznam.
Film Dajori získal na letošním festivalu dokumentů v Jihlavě Cenu publika a cenu za originální přístup. První ocenění je zcela pochopitelné: snímek je plný nenápadné naděje a neuhýbající lásky. To druhé vzbuzuje otázky: „originální přístup“ režisérů Martina Páva a Nicolase Kourka spíše tápe mezi observačním portrétem jedné konkrétní rodiny a pokusem postihnout širší a obecnější témata jako pěstounská péče či situace Romů ve vyloučených lokalitách.
„Když sedá stíhací pilot do stíhačky, nepotřebuje být v zenu,“ říká Julie Dobrovolná. Co stíhací pilot naopak potřebuje, je dokázat se po prožitém stresu zklidnit. Stejně jako my všichni. Česká vědkyně, lékařka Julie Dobrovolná, stres zkoumá, umí ho měřit a dokáže o něm velmi zasvěceně mluvit. Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, v rámci Inspiračního fóra, jsme si povídali o tom, co dělá stres s našimi těly a psychikou a kde se vzala představa, že se stresem máme bojovat.
Letošní ročník Ji.hlavy uvedl 340 filmů, 147 diskusí po filmu a 39 debat Inspiračního fóra. Ji.hlavské filmy vidělo 110 tisíc diváků a divaček, v kinech to bylo více než 47 tisíc a online 63 tisíc. Na Ji.hlavu se poprvé akreditovalo přes 6 tisíc lidí. Cenu online publika získal film Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, který byl zároveň nejsledovanějším filmem online části. Tento snímek, který upozorňuje na obchod s chudobou, si také z fyzické Ji.hlavy odvezl cenu za nejlepší český dokument.
Film „osvěžující formou vzbudil optimistický pocit a naději, že lze něco dokázat; inspiroval nás a vnukl chuť něco podniknout“. Dokumentární snímek Svět mezi námi, oceněný za nejlepší kameru v soutěžní sekci První světla, vyzdvihla na MFDF Ji.hlava s využitím výše citovaných slov též studentská porota. Držitelka studentského Oscara Marie Dvořáková zachytila v intimním, formálně promyšleném časosběrném dokumentu pět roků, během nichž se z její kamarádky a spolupracovnice z Českého centra v New Yorku Marie Tomanová stala etablovaná a vyhledávaná portrétní fotografka. Dvě Marie přicházejí s příběhem o hledání kořenů, identity, o víře v sebe samu a nalézání opory u jiných.
Minulý týden se v českých kinech objevil dokumentární film Dajori, který získal ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Snímek režisérů Martina Páva a Nicolase Kourka přináší časosběrný pohled na život romské rodiny Hučkových, která ve Varnsdorfu přijala do péče dvě děti svých příbuzných bez domova. Film se dotýká témat jako je krize bydlení, obchod s chudobou nebo předsudky vůči Romům.
Film Prezidentka zazářil na nedávno skončeném Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Jeho tvůrci si z Vysočiny odnesli asi nejvyšší možné ocenění, cenu Opus Bonum. Dokument sledující celý prezidentský mandát Zuzany Čaputové se teď vydává na cestu českými kiny
Respekt: Domy bez východů, 17. 11. 2024, Petr Bittner
Na jihlavském festivalu dokumentárních filmů měl svou (vítěznou) premiéru snímek Tomáše Hlaváčka Dům bez východu. Mapuje zblízka sedm let starý odboj nájemnic bytového domu v ulici Markéty Kuncové v Brně proti kontroverznímu majiteli Robertu Hrdinovi.
Aktivistka a právnička Cheryl Maloneyová celý život bojuje za práva svého kmene Mikmaků. V rozhovoru pro Ekonews popsala, jak se klimatická změna dotýká původních obyvatel Severní Ameriky.
Dvě Marie přicházejí s příběhem o hledání kořenů, identity, o víře v sebe sama a nalézání opory u jiných. Dokumentární snímek Svět mezi námi, oceněný za nejlepší kameru v soutěžní sekci První světla, vyzdvihla na MFDF Ji.hlava též studentská porota. Držitelka studentského Oscara MARIE DVOŘÁKOVÁ zachytila v intimním, formálně promyšleném časosběrném dokumentu pět roků, během nichž se z její kamarádky a spolupracovnice z Českého centra v New Yorku MARIE TOMANOVÉ stala etablovaná a vyhledávaná portrétní fotografka. Nejen o filmu spolu ve třech mluvíme v aktuálním čísle Reflexu.
Do českých kin vstupuje Prezidentka, časosběrný film o Zuzaně Čaputové, kterému se přes upřímnou snahu nepodařilo dostat blíž k bývalé slovenské prezidentce. Přesvědčivě ale zachycuje rozdíl mezi tím, když se hlavou státu stane žena a když muž. Prezidentka si jako zahajovací snímek mezinárodního dokumentárního festivalu Ji.hlava získala nadšený divácký ohlas a odnesla si odtud i cenu za nejvýraznější světový dokument v sekci Opus Bonum.
Osmadvacátá dokumentární Ji.hlava se ve své fyzické části v kinech uskutečnila od 25. října do 3. listopadu. Promítla 340 filmů, zaplnila město i jeho ubytovací, stravovací, kulturní a další provozy tisícovkami návštěvníků z řad filmařů, producentů, osobností z různých oborů i filmových fanoušků.
Cenu publika na letošním jihlavském festivalu získal intimní časosběrný dokument Dajori, který ukazuje život Romů mimo obvyklé rámce. Nyní vstupuje do kin.
O etniku zde takřka nepadne slovo, píše o novém filmu Dajori Mirka Spáčilová. Z původně zamýšleného snímku o nesnášenlivosti, diskriminaci a nenávisti se totiž stalo něco úplně jiného - obecná výpověď o síle rodiny. A že to dopadlo nadmíru dobře, potvrzuje i cena diváků, kterou tvůrci dostali na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Posledních pár let navštěvuji Mezinárodní festival dokumentárního filmu v Jihlavě. I letos jsem strávil prodloužený víkend a zhlédl celkem osm snímků. Každý z nich mě hluboce zasáhl. Pravděpodobně nejvíc snímek Den, kdy se zastavil Island režisérky Pamely Hogan. Proč právě tento snímek, proč jsem si zamiloval dokumentární film a proč jezdím rád na festival do Jihlavy?
Milada Bílá a Zdeňka Holcmanová patří mezi protagonistky dokumentárního filmu Dům bez východu. Ten získal minulý týden hlavní cenu na festivalu v Jihlavě. Po každém promítání jej diváci provázeli aplausem vestoje, ale také otázkami, jak je možné, že v Česku existuje obchod s chudobou, že mnoho lidí musí žít na ubytovnách se šváby, štěnicemi a jedním záchodem na patro a platit za to jako za luxusní byt v centru.
Letošní 28. ročník MFDF Ji.hlava se poprvé přeformátoval ze šesti dnů na deset. Podle zakladatele a ředitele festivalu Marka Hovorky to přineslo očekávaný efekt.
Do kin vstupují první snímky z festivalu, který až do víkendu probíhal v Jihlavě. Mezi nimi i zábavná dokumentární komedie Petera Kerekese Je to ve hvězdách. Jaká byla letošní o čtyři dny delší Ji.hlava? Atmosféru i proměny festivalu popisujeme v dalším textu ze seriálu reportáží z českých filmových přehlídek.
„Na některé Romy jsem hodně naštvaná, protože mají možnosti pracovat a starat se o děti, ale nedokážou to. A lidi nás pak všechny hážou do jednoho pytle. Ve Varnsdorfu Romové nejvíc řeší nájmy, zaplatí sami drahou kauci a nájem a pak trpí a nemají co jíst,“ říká Marie Hučková, protagonistka dokumentu Dajori, který měl premiéru na jihlavském festivalu a získal hned dvě ocenění. „Snad jsme ukázali, že Romové jsou normální. Bylo by fajn, kdyby se romské postavy dostávali do seriálu typu Ulice. Ne v pozici stereotypních postav, ale úplně běžných lidí,“ dodává jeden z režisérů filmu Martin Páv.
Jaké filmy zaujaly na 28. ročníku jihlavského festivalu dokumentárních filmů? Jak vznikala dokumentární komedie Je to ve hvězdách (Wishing On A Star) Petera Kerekese, která tam byla uvedena v české premiéře? V této pečlivě komponované podívané režisér s pochopením i pousmáním sleduje italskou astroložku Lucianu, lidské touhy po štěstí a lásce a zákruty na cestě k nim. Kerekes říká, že takový námět nikdy nechtěl točit, protože mu to pro režiséra seriózních témat připadalo trochu povrchní téma. Zároveň v Jihlavě figuroval jako lektor projektu Emerging Producers a v rozhovoru prozrazuje něco o svém vypravěčství, přístupu k astrologii a poodhaluje i nový projekt podle slavné reportážní předlohy.
Smích, pláč a nakonec dlouhý potlesk – to vše na své premiéře vyvolal v divácích zákulisní film Marka Šulíka, Prezidentka. Snímek o Zuzaně Čaputové, který Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava slavnostně zahájil, si nakonec také odvezl Hlavní cenu mezinárodní sekce Opus Bonum. Příští týden snímek vstupuje do českých kin a tak bude moci do Prezidentského paláce nahlédnout i česká veřejnost.
Jeho časosběrný film Dům bez východu o problematice sociálního bydlení se stal nejlepším českým snímkem na MFDF v Jihlavě. „Člověk v podmínkách extrémní finanční nouze není schopen opanovat přítomnost,“ říká ve Vizitce. Děti podle něj musí dostat prostor, aby nedopadly jako jejich rodiče. Co spojuje dokument a filozofii? A proč mají ubytovny často podivuhodné názvy? Ptá se Ondřej Cihlář.
Marie Tomanová odcestovala z Mikulova do USA jako au pair, dnes fotí kampaně pro Nike, Instagram nebo časopisy jako Vogue CS. Její jméno znají více v zahraničí než v rodné zemi, která pro mladou malířku poskytovala málo příležitostí. Pět let jejího života zdokumentovala Marie Dvořáková ve snímku Svět mezi námi, který společně uvedly na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Jihlavský festival dokumentárních filmů se letos prodloužil na deset dní. Nabídl svědectví o současném světě, environmentální, společenská a jiná témata. Přivezl také několik významných zahraničních hostů. Teď ještě nabízí vybrané snímky online.
Snímek režiséra Tomáše Hlaváčka Dům bez východu se zařadil k nejlepším českým filmům na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Nejlepším tuzemským dokumentem je Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Prezidentka režiséra Marka Šulíka. Ocenění za nejlepší debut získal snímek Šedá zóna Daniely Meressy Rusnokové. Cenu publika dokument Dajori Martina Páva a Nicolase Kourka. Za přínos světové kinematografii byl oceněn přední představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang.
Nejlepším tuzemským dokumentem byl v sobotu na festivalu Ji.hlava vyhlášen Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Prezidentka režiséra Marka Šulíka.
Loni výrazně artový a ženský, letos výrazněji politický. Což jako by deklaroval už zahajovací film Prezidentka, portrét Zuzany Čaputové od režiséra Marka Šulíka, který nakonec zvítězil mezi světovými dokumenty v sekci Opus Bonum. Festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jenž o víkendu skončil a kde se nejlepším českým filmem stal Dům bez východu Tomáše Hlaváčka o obchodu s chudobou v Česku 21. století, se dokáže dramaturgicky proměňovat a lákat mladé publikum. Nejen filmy, ale třeba také tématy, jako je duševní zdraví, nebo pozvanými hosty jako cool filozof Timothy Morton, jenž originálně uvažuje o reakci na klimatickou krizi. Na české kulturní scéně navíc podzimní akce připomíná, že zatímco na skutečný velkofilm není česká kinematografie stavěná a vytvořit mezinárodně relevantní český seriál je těžké (a zatím se to nepovedlo), dokumentu se tu dlouhodobě daří. A to i díky tradici rozmanitých intelektuálních přístupů k němu.
Nejlepším letošním tuzemským dokumentem festivalu Ji.hlava se v sobotu stal Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, který v průběhu let zachytil boj proti byznysu s chudobou obyvatel domu v brněnských Židenicích. Na podmínky v bytovém domě Markéty Kuncové redakce Deníku v minulosti upozornila.
Časosběrný dokument Prezidentka sleduje pět let vlády Zuzany Čaputové. Vidět by ho měli hlavně čeští diváci, ale zároveň nese důležité celospolečenské poselství o tom, v čem spočívá skutečná síla člověka.
Osmadvacátý festival dokumentárních filmů Ji.hlava vyhlásil vítězné snímky. Nejlepším tuzemským dokumentem je Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Prezidentka režiséra Marka Šulíka. Ocenění za nejlepší debut letos získal snímek Šedá zóna Daniely Meressy Rusnokové. Cenu publika si z Ji.hlavy odvezl snímek Dajori Martina Páva a Nicolase Kourka. Za přínos světové kinematografii byl oceněn představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang. Ji.hlava pokračuje online až do 17. Listopadu.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vyhlásil vítěze. Nejlepším českým dokumentem se stal Dům bez východu režiséra Tomáše Hlaváčka, který zachycuje příběh romských obyvatel čelících praktikám obchodníka s chudobou. „Jde o strhující film, který dokázal stmelit materiál natáčený v průběhu mnoha let do celku, ve kterém mizí čas a zůstává přesvědčivě vykreslený obraz individuální zločinnosti i systémových selhání; film, jenž na pozadí vyděračských taktik obchodníka s chudobou zachycuje beznaděj i sílící hlas romských protagonistek žijících v Domě bez východu,“ zní zdůvodnění poroty.
Nejlepším českým snímkem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se tuto sobotu večer stal Dům bez východu. Dílo režiséra Tomáše Hlaváčka vypráví o obchodu s chudobou. Přibližuje praktiky, které provozovatel uplatňuje vůči nájemníkům jedné ubytovny v brněnských Židenicích, a jejich snahu domoci se zastání.
Nejlepším českým filmem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se tal Dům bez východu. Snímek režiséra Tomáše Hlaváčka je o obchodu s chudobou a o praktikách, které vůči nájemníkům uplatňuje provozovatel ubytovny, V kategorii Česká radost soutěžilo 21 děl. Film Prezidentka o bývalé hlavě slovenského státu Zuzaně Čaputové zvítězil v hlavní sekci festivalu Opus Bonum, ve které soutěžilo 13 zahraničních filmů. Cenu za přínos světové kinematografii získal představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang.
Nejlepším českým filmem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se v sobotu stal Dům bez východu. Snímek režiséra Tomáše Hlaváčka je o obchodu s chudobou a o praktikách, které vůči nájemníkům uplatňuje provozovatel ubytovny, V kategorii Česká radost soutěžilo 21 děl. Film Prezidentka o bývalé hlavě slovenského státu Zuzaně Čaputové zvítězil v hlavní sekci festivalu Opus Bonum, ve které soutěžilo třináct zahraničních filmů.
„Marketing je daleko sofistikovanější než před dvaceti lety. Bojujeme s nejlepšími psychology,“ myslí si dokumentaristé Remunda a Klusák, kteří v roce 2004 zmátli Česko. Lákali na ráj slev, neexistující hypermarket Český sen.
Česká televize, Události v kultuře: Závěr MFDF v Jihlavě, 2. 11. 2024, Živý vstup redaktora Filipa Janoty
Dokumentární snímek Dům bez východu zachycuje příběh obyvatel domu v brněnských Židenicích. V sobotu v noci byl vyhlášen nejlepším českým filmem jihlavského festivalu.
„Nejedná se o legrační výlet do 90. let, kde se budeme posmívat, jak chodili lidé oblečení, ale film o tom, jak naivně se chováme dnes,“ říká režisér Tomáš Svoboda o svém filmu Kinetopsie.
Nepochybně jde o jeden z nejočekávanějších dokumentů letošního roku. Válečný zpravodaj, film Benjamina Tučka a Davida Čálka, už stačil získat cenu na festivalu ve Varšavě, před pár dny pak měl premiéru na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Právě tady jsme se s tvůrci potkali při veřejném natáčení epizody podcastu Rozhovory Jonáše Zbořila. Tvůrce na pódiu brzy doplnil i protagonista snímku Martin Dorazín.
Jeden z nejvytrvalejších filmových kronikářů života na jihu Spojených států amerických pochází z Itálie. Možná i proto dokáže Roberto Minervini k americké kultuře a společnosti přistupovat bez předsudků a již dvě dekády vnímavě portrétuje ty, kdo si připadají nevyslyšeni.
28. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava s sebou letos kromě prodloužení ze šesti na deset festivalových dní přinesl také obnovenou soutěžní sekci První světla. Debutující autoři a autorky či druhé filmařské počiny tvůrců a tvůrkyň dostávají v Jihlavě prostor v samostatné soutěži znovu po třech letech.
Reportér Martin Dorazín je ve snímku Válečný zpravodaj zachycován na východní Ukrajině během distribuce humanitární pomoci a při reportérských zprávách. Film se snaží jeho práci spíše sledovat než klást otázky, jedná se i o pozorování veřejnoprávní práce v zemitých podmínkách. „Na dokumentárním filmovém festivalu v Jihlavě se projevuje silný zájem českých tvůrců o environmentální témata a formát portrétu,“ shrnuje kritik Pavel Sladký.
Dokumentární snímek Dům bez východu zachycuje příběh obyvatel domu v brněnských Židenicích. Cílem režiséra Tomáše Hlaváčka je vyvolat debatu o problému dostupného sociálního bydlení a obchodu s chudobou.
Režisér Tsai Ming-liang patří již několik desítek let k oslavovaným autorským osobnostem z okruhu hraného uměleckého filmu. Jihlavský festival ho ale představí jako radikálního dokumentaristu.
Jihlavský Mezinárodní festival dokumentárních filmů je v plném proudu a město ožívá přílivem návštěvníků z různých koutů republiky i světa. Právě festivalová atmosféra, příjemné prostředí a možnost pěší dostupnosti mezi místy konání patří k tomu, co na Jihlavě účastníci oceňují.
Reportér Martin Dorazín je ve snímku Válečný zpravodaj zachycován na východní Ukrajině během distribuce humanitární pomoci a při reportérských zprávách. Film se snaží jeho práci spíše sledovat než klást otázky, jedná se i o pozorování veřejnoprávní práce v zemitých podmínkách. „Na dokumentárním filmovém festivalu v Jihlavě se projevuje silný zájem českých tvůrců o environmentální témata a formát portrétu,“ shrnuje kritik Pavel Sladký.
Jak se správně naučit odpočívat? Zvládne jednou umělá inteligence personalizovanou psychologickou pomoc? A jak influenceři pomáhají a zároveň škodí diskuzi o duševním zdraví? Poslechněte si více než hodinový záznam Studia N live o digitálních technologiích a wellbeingu, který jsme natáčeli s publikem na Inspiračním fóru jihlavského dokumentárního festivalu. Filip Titlbach si pozval neurovědkyni Marii Hájek Salomonovou z organizace Nevypusť duši.
Ve čtvrtek má na festivalu Ji.hlava premiéru unikátní dokument Dům bez východu. Režisér Tomáš Hlaváček v časosběrném filmu sedm let sledoval osudy chudých lidí z nájemního domu na ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích, obyvateli přezdívaného Kuncovka.
Jako horor od Tarkovského působí dokumentární film Odposlechy, zalDorazín k filmu Válečný zpravodaj: Někteří píšou, že jsme točili v kulisách. Nepostavil by je ani Hollywood
Do českých kin vstupuje dokument Válečný zpravodaj, který přináší pohled na život a práci jednoho z nejvýznamnějších českých reportérů na Ukrajině Martina Dorazína. Vypráví ale také o osudech lidí, které válka přímo zasáhla, a nabízí pohled zblízka na současný konflikt. Snímek natočili Benjamin Tuček a David Čálek. Co ale Dorazín říká na lidi, kteří zpochybňují to, co se na Ukrajině děje? Odpovídá v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů je letos prodloužen na deset dnů. Zasahuje tedy nejenom do prodlouženého víkendu a podzimních prázdnin, ale navíc ještě do jednoho závěrečného víkendu, který máme teprve před sebou. Jaká byla první polovina a co nás dál čeká?
Není to příběh o americkém snu, ale o dřině a neobyčejném spojení dvou kreativních duší. Tak mluví o dokumentu Svět mezi námi jeho režisérka Marie Dvořáková. Svůj dokument o v New Yorku usazené fotografce Marii Tomanové představila na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Dokumentární film Dům bez východu režiséra Tomáše Hlaváčka, který má dnes premiéru na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, sleduje od roku 2017 zápas obyvatel domu v brněnské ulici Markéty Kuncové za lepší životní podmínky. Na pozadí každodenního boje za teplou vodu, elektřinu a důstojnost se snímek zaměřuje na systematické zneužívání chudoby ze strany vlastníka budovy, který nejenže obyvatele šikanoval a omezoval jim přístup k základním službám, ale profitoval i z veřejných příspěvků na bydlení. Popisuje Tomáš Hlaváček příběh filmu v rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV.
Celovečerní dokument tvůrkyně a vedoucí Katedry dokumentární tvorby Alice Růžičkové Džungle Placht ukazuje život a tvorbu českého malíře Otto Plachta. Jeho umění výrazně ovlivnil život mezi původními obyvateli Peru, kde v 90. letech založil rodinu. Snímek Plachta sleduje v současnosti v jeho dvou domovech v Peru a v Praze a ukazuje člověka a tvůrce, který se pohybuje mezi dvěma odlišnými světy, zároveň ani do jednoho z nich nepatří. Film měl světovou premiéru na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v sekci Česká radost. Následně vstoupil do vybraných kin.
Osmadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) Ji.hlava 2024 je v polovině. Potrvá ještě šest dnů. Jeho hlavními motivy jsou válka, život s chudobou i myšlení Rusů. Přehlídka nabízí desítky premiér. Jednou z nich bude film Tomáše Hlaváčka Dům bez východu. Jeho námětem je důstojné bydlení pro rodiny v nouzi.
Absurdní, ironický i nostalgický snímek režiséra Petera Kerekese o potřebě naděje soutěží v Ji.hlavě.
Svět sužuje nejvíce konfliktů od konce studené války. Jsou přitom složitější než kdykoli předtím. Řada z nich navíc zůstává ve stínu válek na Ukrajině a v Gaze. O konfliktech i dopadech nezájmu o oběti se Voxpot bavil s norskou výzkumnicí Siri Aas Rustad. Vloni bylo zaznamenáno nejvíce bojů od roku 1946 a počty válečných obětí stále stoupají. Pozornost je upřena zejména na dvě války, které jsou důležité z pohledu Evropy a Spojených států. V jejich stínu přitom probíhá mnoho dalších konfliktů.
Od zvolení přes pád vlády až po cestu na válkou zničenou Ukrajinu. Tam všude dokumentarista Marek Šulík doprovázel v posledních pěti letech bývalou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jeho dokument Prezidentka ale přináší především pohled do zákulisí. "Snímek mohl vzniknout jenom proto, že neměla zkušenost s politikou a že věřila, že lidé mají právo sledovat politika při práci," říká filmař.
Jako kdyby se z vln posetých ledovými krami nořil vorvaň. Supící protagonista nového filmu Filipa Remundy nazvaného Štěstí a dobro všem, který v sobotu uvedl jihlavský festival, je však i přes živočišné zvuky a extrémní koníčky člověk. Vitalij z Novosibirsku vystudoval jadernou fyziku, dnes se ale živí manuální prací. Přišel o byt, na tričku nosí Kim Čong-una a nadává na svět. Hlavně ten západní.
Z poklidných lesů a vinohradů se kopec Vtáčnik na okraji Bratislavy proměnil v rušnou obydlenou zónu. Režisérka Eva Križková ve svém stejnojmenné snímku zkoumá, jak se lidem a ptákům společně žije na pomezí lesa a novostaveb.
V Jihlavě dnes začíná desetidenní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Jeho součástí bude v úvodu také veřejná „deštníková“ sonda do národní povahy, která se odehraje v neděli na Masarykově náměstí.
A je to tady! Kinofilmové milující kvalitní dokumentární snímky se opět vydávají do Jihlavy, která se skrze renomovaný festival zase po roce, ale tentokrát na celých deset dní, stává centrem dokumentárního filmu. A jako vždycky se tu bude živě debatovat, přičemž tvůrci s diváky splynou v jeden celek. Je příjemné to každoročně sledovat.
„Síla dokumentárních filmů je v tom, že nám můžou zprostředkovat jinou zkušenost,“ říká ředitel festivalu Ji.hlava Marek Hovorka. Mezinárodní přehlídka dokumentů promítne více než tři sta „zprostředkovatelů“. Letošní ročník otevře 25. října slovenský snímek Prezidentka o Zuzaně Čaputové. Z české tvorby program nabídne například nový počin Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře. Svůj pohled na dokumentární tvorbu proberou s diváky i zahraniční hosté, například americká dokumentaristka a filmařka Kirsten Johnsonová nebo španělský provokatér Alberto Serra.
Právě dnes začíná dvacátý osmý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava. Letošní festival potrvá deset dní a uvede více než 340 filmů. Návštěvníci se mohou těšit na nejlepší dokumenty z Česka i ze zahraniční. Chybět nebude ani virtuální realita, tematické retrospektivy nebo koncerty.
V pátek začíná jihlavský dokumentární festival. Láká na celovečerní snímek o slovenské prezidentce i na portrét válečného reportéra na Ukrajině Martina Dorazína. Možná máme ještě zajímavější tipy.
Vojenské zařízení Dugway, ležící uprostřed pouště asi 140 kilometrů od amerického Salt Lake City, je podivná chiméra. Podléhá přísnému utajení, protože od roku 1942 se tu testují jaderné i biologické zbraně. Tvůrci snímku Brána, který uvede právě začínající jihlavský festival dokumentárních filmů, ho ukazují jako paradox. Něco, o čem se nemluví, a přitom to ovlivňuje životy všech.
Kdyby vám hvězdy řekly, že máte v den svých narozenin vyrazit do Grónska nebo na Aljašku a váš život se změní k lepšímu, jeli byste? O svébytné italské astroložce Lucianě a jejích věštbách vypráví film Je to ve hvězdách, který slovenský režisér Peter Kerekes představí už tento týden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Milovaná i nenáviděná. Oslavovaná i zatracovaná. První žena v čele Slovenska. Zuzana Čaputová. Jakou byla prezidentkou? Jaká byla v soukromí? Nebo jak se vyrovnávala s nelehkými životními situacemi? Jak přijala krutou zprávu o vážné nemoci jedné ze svých dcer? Jak její funkční období zachytila kamera? A jaké je to žít pět let za zády nejvlivnější ženy Slovenska? Nejen na to se v Epicentru ptala Bára Holá autora a režiséra nového časosběrného dokumentu Prezidentka, Marka Šulíka.
Mezinárodní festival dokumentárního filmu Ji.hlava zahájí 25. října světová premiéra časosběrného portrétu Zuzany Čaputové Prezidentka v režii Marka Šulíka. Diváci a divačky se mohou těšit i na doku-komedii Petera Kerekese o italské věštkyni Je to ve hvězdách nebo dokumentární thriller Válečný zpravodaj z cest zpravodaje na Ukrajině Martina Dorazína. Ji.hlava také po dvaceti letech uvede obnovenou premiéru filmu Český sen, který je součástí retrospektivy Víta Klusáka a Filipa Remundy. Unikátní vhled na válečné období na Slovensku nabídne sekce Máme svoj film! Obrazy Slovenského štátu. Inspirační fórum se zaměří na les, válku, imunitu i technologie a volný čas. MFDF Ji.hlava letos poprvé potrvá deset dní.
Celovečerní dokument Prezidentka, který bude mít premiéru v pátek na MFDF v Jihlavě, sleduje Zuzanu Čaputovou během jejího působení ve funkci hlavy slovenského státu. Dokumentarista Marek Šulík měl privilegium kdykoli přijít do paláce s kamerou a snažil se zachytit napjaté období plné zvratů a vyhrocených událostí od pandemie covidu, začátku války na Ukrajině přes demisi vlády po soukromá dramata Zuzany Čaputové, která až po skončení svého mandátu letos v červnu prozradila, že na začátku zvažovala, jestli vůbec prezidentský post přijmout. Její dceři totiž zrovna v té době našli nádor na mozku.
Dokumentem Český sen o neexistujícím obchodě před dvěma dekádami začalo tvořit autorské duo Vít Klusák a Filip Remunda. Tandem od té doby stvořil přes dvacet celovečerních snímků i televizních projektů, mezi nimi V síti nebo Svět podle Daliborka. Jeho tvorbu představí ve velké retrospektivě festival dokumentárních filmů Ji.hlava.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se blíží, letošní ročník se uskuteční od 25. října do 3. listopadu. Ředitel Marek Hovorka pro vás vybral 10+1 filmový tip, který byste si neměli nechat ujít, což berte jako velmi husté, jakkoliv jedinečné síto, poněvadž přehlídka nabídne 340 snímků, včetně 129 světových premiér.